Novodobým hitom dnešných dní je investovanie. A niet sa ani čomu čudovať. Každý z nás sa aspoň čiastočne snaží zhodnotiť svoje finančné prostriedky a chrániť sa pred vyčíňajúcou infláciou. Keď sme už však pri tom investovaní, mnoho ľudí má ešte stále chaos v tom, do čoho a kam vlastne investovať. Najviac rozšírené je práve investovanie do cenných papierov, ktoré stále viac naberajú na popularite. Konkrétne, najviac na trhu momentálne vládnu akcie a dlhopisy. Cenné papiere na Slovensku sa riadia zákonom č. 566/2001 Z. z. o cenných papieroch a investičných službách. Sústavu cenných papierov v našej krajine tvoria akcie, dočasné listy, podielové listy, dlhopisy, vkladové listy, pokladničné poukážky, vkladné knižky, kupóny, zmenky, šeky, a ďalšie.
Cenný papier môžeme charakterizovať ako peniazmi oceniteľný zápis, ktorý má zákonom ustanovenú podobu a formu. A majiteľovi vyplývajú podľa tohto zákona určité práva. Zároveň je to doklad, ktorý potvrdzuje, že investor investoval určitú sumu, z čoho mu vyplývajú určité práva, napríklad na majetok, rozhodovanie, atď. Akcia predstavuje cenný papier, ktorý zakladá svojmu majiteľovi, teda akcionárovi, podiel na majetku akciovej spoločnosti. Laicky povedané, stávate sa vlastníkom určitého percenta danej spoločnosti. Tým, že sa stávate akcionárom, vám vznikajú aj isté práva, ako napríklad právo podieľať sa na riadení spoločnosť, na zisku, právo na likvidačný zostatok a informačné právo. Povinnosťou akcionára je splatiť emisný kurz akcií, ktoré upísal v čase určenom v stanovách, a to najneskôr do jedného roka od vzniku spoločnosti.
Dlhopis predstavuje určitú formu úveru. Vydávajú ich podniky, mestá, banky a štát, v prípade nedostatku kapitálu na svoju činnosť. Formou dlhopisov si požičiava aj náš štát. Vydaním dlhopisu sa emitent (vydavateľ dlhopisu) zaväzuje splatiť kupujúcemu dlžnú sumu za pevne určených podmienok aj s dohodnutým úrokom. Majiteľ má právo požadovať splácanie dlžnej sumy a na vyplácanie výnosov z nej k určitému dňu. Výnos môže byť určený pevnou úrokovou sadzbou, pohyblivou úrokovou sadzbou, podielom na zisku, prémiou či kombináciou uvedených spôsobov.