Klimatické zmeny, ktoré sa čoraz výraznejšie prejavujú v posledných desaťročiach, majú rozsiahle ekonomické dôsledky na globálnej úrovni. Tieto dôsledky sa odrážajú v rôznych oblastiach, od poľnohospodárstva cez energetiku až po verejné zdravie. V oblasti poľnohospodárstva sú dôsledky klimatických zmien najvýraznejšie. Zmeny v teplotách a zrážkach ovplyvňujú úrodu, čo vedie k nedostatku potravín a nárastu cien. Suchá, záplavy a extrémne poveternostné javy znižujú výnosy plodín, čo má priamy vplyv na potravinovú bezpečnosť. Farmári sú nútení investovať do adaptívnych technológií, čo zvyšuje náklady na produkciu.
Energetický sektor čelí obdobným výzvam. Extrémne teploty zvyšujú dopyt po elektrickej energii, najmä v oblasti klimatizácie a chladenia. To vedie k preťaženiu energetických sietí a vyšším nákladom na údržbu a modernizáciu infraštruktúry. Na druhej strane, obnoviteľné zdroje energie, ako sú solárna a veterná energia, získavajú na význame, keďže tradičné fosílne palivá sú čoraz menej udržateľné. Klimatické zmeny tiež spôsobujú nárast prírodných katastrof, ktoré majú obrovský ekonomický dopad. Hurikány, tornáda a povodne spôsobujú miliardové škody na infraštruktúre, obydliach a podnikoch. Obnova po takýchto katastrofách je finančne náročná a vyžaduje si značné investície zo strany vlád a súkromného sektora.
Verejné zdravie je ďalšou oblasťou, kde sa prejavujú ekonomické dôsledky klimatických zmien. Zvýšený výskyt chorôb, ako sú malária a dengue, spôsobený zmenami v životnom prostredí, zvyšuje náklady na zdravotnú starostlivosť. Horúce vlny a znečistenie ovzdušia zhoršujú chronické ochorenia a zvyšujú úmrtnosť, čo má priamy vplyv na produktivitu pracovnej sily a celkovú ekonomickú stabilitu. Riešenie týchto výziev vyžaduje medzinárodnú spoluprácu a koordinované úsilie. Investície do udržateľných technológií, zlepšenie infraštruktúry a adaptívnych opatrení sú nevyhnutné.